ActiveTime24 logo Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej

Bezpieczeństwo na wakacjach

Przed wyjazdem na obóz czy kolonie musisz dobrze przygotować swoje dziecko, nie tylko zaopatrując je w odpowiedni ekwipunek, ale i wyjaśniając mu wszystkie zasady, których przestrzeganie zapewni mu bezpieczeństwo. Zanim wyślesz swoje dziecko na letni wypoczynek powinnaś ostrzec je przed niebezpieczeństwami. Oto najważniejsze z nich:

Nie pozwalaj się dotykać
Na czas wyjazdu opiekę nad dzieckiem przejmie wychowawca. Powinnaś mu o tym wyraźnie powiedzieć. Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli będzie potrzebowało pomocy, rady lub wsparcia, zawsze może liczyć na opiekuna. I gdy w domu biegnie po pomoc do ciebie, na kolonii może pobiec do wychowawcy. Także wtedy, gdy źle się czuje, coś zgubiło, albo widzi, że komuś dzieje się krzywda. Ale jednocześnie dla bezpieczeństwa dziecka musisz mu też wyjaśnić, że nie wszyscy dorośli są dobrzy i również wśród opiekunów może zdarzyć się zły człowiek. Musi ono wiedzieć, czego obcy dorosły nie powinien robić, np. dotykać je w intymne miejsca, nadmiernie przytulać, całować. To bardzo trudna rozmowa, bo łatwo malca zrazić do wyjazdu, ale problem sam nie zniknie! Warto więc ostrożnie wskazać dziecku "zabronione" gesty i wyjaśnić, że może, ale nie musi go coś takiego spotkać. Gdyby jednak ktoś go napastował, powinien powiedzieć o tym tobie podczas rozmowy telefonicznej albo innemu opiekunowi (ale nie koledze z grupy).

Nie wychodź bez wiedzy
Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu bez wiedzy i zgody wychowawcy wychodzić poza teren ośrodka. Nie może np. wyskoczyć po picie, nawet gdy sklep znajduje się naprzeciwko. Większość wypadków wynika z pośpiechu, a malec, który nie chce być zauważony, śpieszy się i jest nieuważny.

Nie igraj z wodą
Jeżeli kolonie są nad wodą, musisz nauczyć malca bezpiecznego zachowania w wodzie. Zapewne będzie ratownik i to trochę uspokaja, ale nie zwalnia z czujności. A więc wyjaśnij dziecku, że woda to nie tylko miejsce wspaniałego wypoczynku, ale i groźny żywioł. Topią się również doskonali pływacy! Dziecku absolutnie nie wolno samemu wchodzić do wody, powinien bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika i opiekuna. Niech unika kąpieli także wówczas, gdy cokolwiek mu dolega, boli go głowa lub brzuszek, albo czuje się słabo.

Na słońce idź z ochroną
Opalona skóra stała się świadectwem dobrych wakacji, ale na szczęście dzieci jeszcze o tym nie wiedzą i same ze słońca uciekają. Niemniej powiedz malcowi (zwłaszcza, jeśli ma jasną karnację), że powinien zawsze nosić czapeczkę (jeśli nie chce, zaproponuj piracką chustę). I niech pamięta o smarowaniu kremem z filtrem (nie licz, że zrobi to sam z siebie).

Uważaj na komary, kleszcze i barszcz Sosnowskiego
Pokaż dziecku, jak wygląda kleszcz (poszukajcie np. w encyklopedii lub internecie) i powiedz, że nie powinno go samo wyrywać! Niech natomiast szybko pokaże go opiekunowi, on będzie wiedział, co zrobić. Wypoczynek skutecznie mogą zepsuć komary i meszki. Od ich ukąszeń nie umiera się, ale jeśli twoje dziecko jest alergikiem, powinien chronić się szczególnie (daj mu więcej preparatów odstraszających, raczej w sprayu, kremu zapewne nie będzie używał). Powiedz też dziecku, że groźne mogą być niektóre rośliny. Jedną z bardziej niebezpiecznych jest barszcz Sosnowskiego - może bardzo boleśnie poparzyć! Dlatego powinno się trzymać od niego z daleka. Ostrzeż również malucha przed fałszywymi jagodami i trującymi grzybami. Niech pod żadnym pozorem nie próbuje ich jeść.

Ostrożnie z lodami!
Zatrucia pokarmowe zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, ale zdarzają się. Nie ustrzeżesz dziecka przed zjedzeniem loda czy podejrzanej kiełbaski z grilla, ale powiedz mu, że gdyby bolał go brzuszek lub chciało mu się wymiotować, powinien natychmiast powiedzieć o tym wychowawcy. Takie rzeczy się zdarzają i wstyd nie jest na miejscu. Tylko opiekun może podać leki lub wezwie lekarza.

Nie prowokuj złodzieja
Chwalenie się dobrami jest bardzo ludzkie, ale też bardzo niebezpieczne. Małe dzieci często nie potrafią poradzić sobie z zazdrością i po kryjomu zabierają cudzą rzecz. Gorzej, jeśli kradzież staje się sposobem na życie. Dlatego powiedz dziecku, żeby nie nosiło ze sobą wszystkich pieniędzy (część niech odda wychowawcy) i nie zostawiał portfela byle gdzie. Nie dawaj też mu drogiego sprzętu (np. kamery), bo będzie miało z nim więcej kłopotu niż pożytku. I jeszcze jedno, zanim kogoś oskarży o kradzież, musi mieć absolutną pewność, że to ta osoba przywłaszczyła sobie cudzą rzecz.

Uważaj na obcych
Podczas wycieczek zawsze jest jakiś czas wolny. Maluchy nie powinny oddalać się wówczas zbytnio od wychowawcy, ale różnie to bywa. Dlatego ostrzeż dziecko przed przygodnymi znajomymi. Jeśli ktoś je zaczepia, niech nie wdaje się w rozmowy, czasem lepiej udać, że się nie słyszy. Niech nie opowiada nowo poznanym osobom o kłopotach w domu ani nowym samochodzie ojca. Gdy ktoś prosi dziecko o jakąkolwiek pomoc, mały powinien pobiec po opiekuna, a nie rzucać się do niesienia pomocy.

Nie!
Naucz dziecko odmawiać. Zwłaszcza, gdy ktoś proponuje mu alkohol czy narkotyki. Powiedz mu, że nie ma bezpiecznych narkotyków, a alkohol wzmaga agresję, czyniąc jednocześnie z nietrzeźwego łatwą ofiarę przestępstwa.

Wpisz i zakoduj dziecku te numery
112 - telefon alarmowy służb ratowniczych
997 - telefon alarmowy policji
998 - telefon alarmowy straży pożarnej
999 - telefon alarmowy pogotowia ratunkowego
0 601 100 100 - telefon alarmowy nad wodą
0 601 100 300 - telefon alarmowy w górach

Źródło: poradnikzdrowie.pl cz. 1 oraz poradnikzdrowie.pl cz. 2