ActiveTime24 logo Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej

Niezbędne informacje dla seniorów

Wbrew pozorom nie ma lepszego czasu na podróżowanie niż na emeryturze. W końcu to czas zasłużonego odpoczynku. Wojażom sprzyjają także możliwość realizacji niespełnionych dotąd marzeń, które kiedyś z różnych ważnych powodów musiały zostać odsunięte na dalszy plan. Na poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno. A teraz, gdy masz dużo czasu, można i warto pozwolić sobie na więcej wyjazdów. Trzeba tylko pamiętać o pewnych zasadach i solidnie się do podróży przygotować, żeby z wyjazdu zamiast miłych wspomnień nie przywieźć rozczarowań.

Zanim wyjedziesz wcześniej wszystko sobie dokładnie zaplanuj. Niech nie skuszą cię zbyt tanie wycieczki, bo przeważnie w podawanej cenie jest jakiś haczyk, np. opłata nie obejmuje przejazdu lub wyżywienia, a podczas wczasów, zajęć dodatkowych takich jak taniec, lekcje pływania tai chi, zabiegów rehabilitacyjnych itp.

Wybierając wyjazd za niewygórowaną cenę, dokładnie sprawdź firmę z którą wyjeżdżasz. Czy posiada wpis do ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, gwarancje bankowe, które gwarantują Tobie, że wpłacone przez Ciebie pieniądze za wczasy w przypadku niewywiązania się biura z umowy zostaną zwrócone. Sprawdź koniecznie standard zakwaterowania i wyżywienia oraz czy w podanej niskiej cenie są przewidziane jakieś dodatkowe atrakcje, zajęcia, wstępy do Spa, zabiegi rehabilitacyjne itp., które umilą Ci pobyt na twoim długo wyczekiwanym urlopie. Zwróć uwagę nawet na takie błahe rzeczy jak darmowy barek z kawą i herbatą w autokarze. Przecież dobrze wiesz płacenie 5 zł za kawę czy herbatę nie jest ani zbyt komfortowe i nie sprawia że czujesz się na swoim urlopie wyjątkowo. Brak tych wszystkich opcji powoduje, że cena owszem jest niższa, ale o wszystkim musisz myśleć i za wszystko dodatkowo musisz płacić sam. Tylko czy wtedy to będą twoje wymarzone wakacje??? Podczas swojego urlopu masz czuć się wyjątkowo i masz prawo do tego aby wyjątkowo być traktowanym.

Przed wyjazdem sprawdź, czy na miejscu będziesz mógł ewentualnie otrzymać pomoc medyczną. Choć podróże egzotyczne są w pewnym wieku niewskazane, jeśli się na nie zdecydujesz, przed wyjazdem koniecznie wykonaj niezbędne szczepienia (poradź się swojego lekarza). Przed wyjazdem do krajów basenu Morza Śródziemnego nie trzeba się szczepić. Warto także rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (podstawowe nie obejmuje wszystkich świadczeń za granicą). Bywa, że jest ono wliczone w cenę wycieczki. Zapytaj o to organizatora. Gdy jesteś na coś przewlekle chory, zabierz ze sobą dokumenty identyfikujące twoje schorzenie (i noś je przy sobie!). Jeśli masz telefon komórkowy, dodaj do niego kontakt o nazwie "ICE", a pod nim wpisz numer do osoby, którą trzeba powiadomić, gdy coś się stanie. Tak łatwiej będzie ją zidentyfikować.

7 rad ułatwiających podróżowanie:
  • Zawsze korzystaj ze sprawdzonego organizatora wyjazdu - biura podróży, parafii lub klubu dla seniorów.
  • Dobrze zaplanuj listę rzeczy do zabrania - nie warto jest dźwigać nadbagaż, ale pewne rzeczy mogą okazać się niezbędne, np. leki, które na stałe przyjmujesz. Spakuj je do torby podręcznej!
  • Na dłuższe wyjazdy warto spakować się w walizkę na kółkach, na krótsze w plecak (sprawdzi się także idealnie jako bagaż podręczny). Lżej będzie się z nim przemieszczać.
  • Przedłużająca się podróż może powodować drętwienie nóg, pamiętaj, aby raz na jakiś czas rozruszać stawy. Podczas podróży autokarem rób to w trakcie przerw w podróży.
  • Bądź czujny! Zabezpiecz swój bagaż dodatkowym zamknięciem, pilnuj portfela i dokumentów. Podczas podróży bardzo łatwo jest paść ofiarą złodzieja.
  • Przed podróżą zjedz nieobciążający posiłek - na przekąskę w podróży także wybierz coś lekkiego.
  • Gdy cierpisz na chorobę lokomocyjną (z wiekiem wzrasta ryzyko jej nabycia), zażyj środek łagodzący te dolegliwości. Zapytaj lekarza, który będzie dla ciebie najlepszy.