Drogi rodzicu! Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, które pomogą uzyskać odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania oraz rozwieją twoje ewentualne wątpliwości. Jeżeli jednak nie znajdziesz informacji której szukałeś, zapraszamy do kontaktu.
Wielkie przygotowania do wyjazdu na obóz lub kolonie zacznij na tydzień, dwa wcześniej. Przejrzyj z dzieckiem ubrania, sprawdźcie, w jakim stanie są buty i torba, czy w domu jest pasta do zębów. Napisz, co trzeba dokupić, ewentualnie naprawić, by podczas pakowania nie było niespodzianek. To wszystko powinniście robić razem!
Podczas pakowania pozwól dziecku wybrać z szafy ulubione spodenki czy czapeczkę, ale dyskretnie kontroluj, co bierze. Jeżeli z przygotowanych przez niego rzeczy coś odkładasz, koniecznie mu o tym powiedz, by potem nie było niespodzianki przy rozpakowywaniu.
Co powinno się znaleźć w zapakowanej torbie?
Ubrania i obuwie: T-shirty (po jednym na każdy dzień pobytu), skarpetki i majtki na każdy dzień pobytu plus 3 sztuki zapasowe (małym kolonistom ułatwią życie przygotowane wcześniej przez ciebie kompleciki: majteczki ze skarpetkami), 2 pary długich spodni, 2 pary krótkich spodni, krótkie spodenki sportowe, 3 ciepłe bluzy (jedna rozpinana z przodu), nieprzemakalna kurtka, nakrycie głowy (np. czapka z daszkiem lub chustka bandamka), 2 sztuki spodni dresowych, piżama, klapki pod prysznic, 2 stroje kąpielowe, sandały, buty sportowe. Na wyjazdy zimowe nie zapomnij o czapce, szaliku i dwóch parach rękawic, 2 ciepłych kurtkach, w tym jednej narciarskiej lub snowboardowej, 2 parach spodni narciarskich lub snowboardowych, ciepłych skarpetach oraz skarpetach narciarskich, ciepłych butach. Jeżeli dziecko będzie korzystało ze swojego sprzętu narciarskiego należy spakować mu buty narciarskie w torbę na buty, narty i kije w torbę na narty oraz kask. Sugerujemy podpisywanie toreb oraz sprzętu narciarskiego.
W torbie nie powinno zabraknąć także małego plecaka na wycieczki i saszetki na pieniądze do zawieszania na szyi.
Kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło lub żel pod prysznic, szampon (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik kąpielowy na plażę, grzebień, chusteczki higieniczne, krem z filtrem UV, środek przeciw komarom i kleszczom, dwa ręczniki do użytku codziennego (jeden duży, drugi mały).
Komórka zapewni kontakt
Każde niemal dziecko ma dziś komórkę. Nosi ją do szkoły, dlaczego więc nie miałoby jej zabrać na wyjazd wakacyjny? Dzięki niej i ty poczujesz się bezpieczniej, będziesz miała wszystkie informacje na bieżąco. Ale nie zapominaj, że dziecko pojechało na kolonie m.in. po to, by nauczyć się samodzielności, radzenia sobie z podstawowymi problemami, a ciągłe telefony od ciebie zaburzą jego nowy rytm. Nie dzwoń więc co parę godzin, żeby zapytać, czy wszystko OK. Umów się na telefon np. co parę dni. Bądź pewna, że jeśli będzie coś nie w porządku, dziecko lub wychowawca sam do ciebie zadzwoni. Na naszych koloniach dzieci mają telefony do swojej dyspozycji w godzinach 14:00 – 19:00. Poza tymi godzinami telefony są zdeponowane u wychowawcy. W tym przypadku kontakt telefoniczny rodzica/opiekuna prawnego z dzieckiem w każdej sytuacji możliwy z wychowawcą. W przypadku obozów młodzieżowych, uczestnicy mają dostępne telefony całą dobę. Ograniczenia w dostępie do telefonów mogą być stosowane na wniosek kierownika obozu w związku z łamaniem regulaminu przez uczestników, jako dodatkowy środek wychowawczy.
Nie dawaj!
Żadnych lekarstw! W przypadku, gdy dziecko bierze je stale, lekarstwa należy przekazać podpisane wraz ze sposobem dawkowania wyznaczonemu wychowawcy w dniu wyjazdu na miejscu zbiórki. Leki każdego dnia będzie wydawał dziecku opiekun. Jeżeli chodzi o leki doraźne, w każdym ośrodku jest apteczka, z której pod kontrolą wychowawcy i pielęgniarki dziecko w razie potrzeby może skorzystać.
Żadnych ostrych przedmiotów (nożyczek, scyzoryka).
Żadnych rzeczy wartościowych (drogie telefony, konsole itp.) Nie ponosimy odpowiedzialności za przedmioty wartościowe, które nie zostały zdeponowane u wychowawców, a zostały pozostawione, zgubione podczas trwania obozu oraz w środkach transportu.
Kieszonkowe na obóz nie musi być duże. Na naszych obozach dzieci otrzymują pełne wyżywienie, tj. śniadanie, obiad + podwieczorek i kolację, co pozwala znacznie ograniczyć wydatki. Na obozy zagraniczne prosimy, aby dziecko miało kieszonkowe w walucie obowiązującej w danym kraju. Kieszonkowe w przedziale 15zł – 30zł dziennie jest w zupełności wystarczające. Z naszych obserwacji wynika, że dzieci wydają więcej na obozach nad morzem, natomiast znacznie mniej na obozach w górach.
Jeśli zdarzy się tak, że nasz kochany obozowicz wyda całe kieszonkowe szybciej, aniżeli przewidywaliście Drodzy Rodzice, możecie wpłacić drugą ratę kieszonkowego na nasze konto wpisując w tytule przelewu imię i nazwisko dziecka oraz hasło “kieszonkowe”. Jeżeli dodatkowo prześlecie Państwo do nas potwierdzenie przelewu, to dziecko szybciej będzie cieszyło się wypłatą. Maile prosimy kierować na: kontakt@activetime24.com.
Zachęcamy Państwa do oddania pieniędzy dziecka wychowawcy. Prosimy kieszonkowe zapakować do koperty. Kopertę prosimy spakować dziecku w bezpieczne miejsce np. w bagażu podróżnym. Po przyjeździe na miejsce obozu, po przydzieleniu wychowawców, dzieci przekażą (wychowawcy im o tym przypomną) koperty swojemu opiekunowi. Koperta z pieniędzmi powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka wraz z informacją o ewentualnych limitach dziennych. Bardzo funkcjonalne dla wychowawców zamiast kopert są również woreczki śniadaniowe wielokrotnego zamykania (z suwakiem). Jeśli wybiorą Państwo taką formę przechowywania pieniędzy, prosimy woreczki podpisać markerem niezmywalnym (po podpisaniu sprawdzić, czy dane Dziecka się nie rozmazują ). Odradzamy przekazywanie pieniędzy w portmonetkach, portfelach itp. rzeczach.
Jeśli zdecydują się Państwo na wpłatę kieszonkowego bardzo ważną kwestią dla Nas jest to, aby były to kwoty rozmienione. Jeśli Państwa dziecko otrzyma kieszonkowe w wysokości np. 100 zł i dyspozycję dzienną 10zł, prosimy aby w kopercie znajdowało się 10 banknotów po 10 zł. Wychowawca ma ograniczone możliwości rozmieniania pieniędzy. Prosimy o dopilnowanie organizacji w tej kwestii. Bardzo ułatwi nam to wydawanie określonych kwot z depozytu.
Komunikaty dla rodziców
Na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem obozu na podany w momencie rezerwacji numer telefonu i adres mail otrzymają Państwo wiadomość sms z dokładnym miejscem zbiórki oraz godziną odjazdu.
Informacja odnośnie godzin odjazdu i dokładnego miejsca zbiórki na około 14 dni przed wyjazdem umieszczona jest tutaj.
Numery telefonów i dane wychowawców opiekujących się dziećmi, kierownika oraz koordynatora obozu zostaną wysłane wiadomością sms na numer telefonu podany przez Państwa w momencie rezerwacji oraz na Państwa adres mail w dniu rozpoczęcia obozu, po przyjeździe dzieci na miejsce wypoczynku. Każdy Opiekun jest do Państwa dyspozycji.
Pierwsze godziny – zakwaterowania i poznawania z uczestnikami są bardzo wymagające. Opiekunowie mają wtedy bardzo intensywny czas. Pomagają się rozpakować, integrują dzieci w pokojach, łagodzą smutki i pierwsze stresy związane z przyjazdem uczestników. Od tego momentu cała ich uwaga skupia się na Państwa Dzieciach. Warto wstrzymać się z mniej pilnymi telefonami do ciszy po kolacji. Proszę pamiętać, że Wychowawca dba przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort dzieci. Jeśli nie odbiera w danym momencie telefonu z pewnością oddzwoni. Dobrze w takim przypadku wysłać sms z prośbą o kontakt, wtedy taka informacja nikomu nie umknie, a z grupą 10 czy 13 dzieci jest co robić!
Można także zadzwonić na numer koordynatora obozu. Jeśli coś ważnego się stało, możesz zadzwonić o dowolnej porze, jeśli koordynator nie odbierze, oddzwoni najszybciej jak to możliwe. Jest na miejscu, pomorze w każdej sytuacji.
Gdy dzieci dojadą na miejsce otrzymają Państwo wiadomość sms z tą informacją.
Na 2 dni przed zakończeniem obozu otrzymają Państwo wiadomość sms z informacją o której godzinie autokar z dziećmi wyrusza w drogę powrotną oraz z numerami telefonów do wychowawców z autokaru.
Ubezpieczenie kosztów leczenia dla obcokrajowców + paszport
Obcokrajowcy nieposiadający prawa do bezpłatnego leczenia w Polsce są zobowiązani do wykupienia polisy ubezpieczeniowej na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia podczas trwania imprezy oraz posiadania paszportu. Polisę lub kartę ubezpieczenia uprawniającą do leczenia w Polsce oraz paszport należy przekazać w dniu wyjazdu wychowawcy na miejscu zbiórki. Brak tych dokumentów uniemożliwia udział dziecka w obozie.
Ważne
Bezpieczny udział w imprezie osób niepełnosprawnych, z dysfunkcjami (ADHD, spektrum autyzmu, itp.) lub przewlekle chorych, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków i opieki. W takim przypadku przed rezerwacją należy poinformować biuro ActiveTime24 (tel. 534 615 615) o szczegółach każdej tego typu dolegliwości, w celu uzyskania zgody na zakwalifikowanie uczestnika. Jeśli zapewnienie odpowiednich warunków i opieki wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, to kwalifikacja następuje po zaakceptowaniu przez Rodzica tych kosztów. ActiveTime24 ma prawo odmówić zakwalifikowania uczestnika na imprezę w przypadku, gdy nie jest w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków i opieki.
Karta kwalifikacyjna
Uczestnictwo w obozie wymaga wypełnienia i wyrażenia pisemnej zgody przez przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego dziecka na KARCIE KWALIFIKACYJNEJ Organizatora. Oryginał Karty Kwalifikacyjnej, kompletnie wypełnionej obowiązkowo należy dostarczyć na miejsce zbiórki w dniu wyjazdu. Brak karty kwalifikacyjnej w oryginale na zbiórce jest równoznaczny z rezygnacją przez Państwa z udziału w obozie. Brak oryginału karty uniemożliwia przejęcie opieki nad dzieckiem przez wychowawcę. Karta kwalifikacyjna stanowi dla nas bardzo ważny dokument. Dlatego prosimy pamiętać, że należy ją zabrać w dniu wyjazdu dziecka i przekazać ją wyznaczonemu wychowawcy.
Kieszonkowe
Przypominamy o zaopatrzenie dziecka w kieszonkowe. Więcej informacji o kieszonkowym tutaj.
Pakowanie
Szczegółowe Informacje o pakowaniu tutaj.
Możemy pochwalić się bardzo bogatą ofertą zajęć tematycznych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Co roku, w sezonie letnim i zimowym dzieci podczas obozów same wybierają każdego dnia zajęcia, w których chcą uczestniczyć zgodnie z własnymi zainteresowaniami i pasjami. Wybierają spośród puli proponowanych zajęć tematycznych, zaczynając od typowo sportowych, jak windsurfing, jazda konna, rolki, hulajnogi, taniec, sporty walki, paintball, archery tag, gry zespołowe, narciarstwo zjazdowe, snowboard itd., przez artystyczne: malarstwo, rysunek, rzeźbę, śpiew, nauka gry na instrumentach po rozrywkowe: Active Party, Mam talent, Just Dance, Voice of Bukowina, speed dating, konsole ps4 oraz wspaniałe planszówki i zajęcia edukacyjne: język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język polski dla obcokrajowców, nauka gotowania, robotyka, lego, programowanie czy zajęcia z urody i wizażu dla dziewczynek.
Każdego roku na jednym z turnusów organizujemy obóz z GWIAZDĄ. Gościli u Nas między innymi:
- Pan Saganowski na profesjonalnym obozie piłkarskim Active Soccer Camp,
- Gwiazda TVN i finalistka Masterchef IV edycji Pani Klaudia Budny na obozie kulinarnym,
- Zwycięzcy Must Be The Music zespół Sachiel na obozie wokalnym.
Wszystkie atrakcje, zajęcia i zabawy organizujemy w taki sposób, aby każdy mógł wykazać się zaangażowaniem i kreatywnością, aby każdego zaciekawić, zaintrygować, nie pozostawić obojętnym, aby na wszystkich buziach wywołać uśmiech i usłyszeć wybuchy radości :), aby bezszelestnie przemycić ponadczasowe wartości, które same zadomowią się w umysłach naszych dzieci. Wiedząc jak różne są potrzeby i zachowania dzieci program przygotowujemy zawsze odrębnie dla każdej z grup i dostosowujemy do wieku uczestników i dajemy wybór dzieciom każdego dnia.
Choć możemy pochwalić się bardzo bogatą ofertą zajęć tematycznych to wiemy, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu np. na pogodę. Co prawda zwykle mamy pogodowe szczęście, ale może się tak zdarzyć, że pogoda pokrzyżuje nam plany. Wówczas wypełnimy dzień tymi wszystkimi atrakcjami, które tylko będziemy mogli zrealizować i oczywiście, na które będziemy mieli ochotę. Nie ma możliwości, aby dzieci pochłonęła nuda, maruda i zrzędliwość.
Obozy ActiveTime24 – Zero Nudy, 100% Zabawy.
Przydzielaniem pokojów na obozie zajmuje się kierownik po przyjeździe wszystkich uczestników na miejsce obozu. Podstawowym kryterium podziału uczestników jest płeć, więc rodzeństwo mieszane nie będzie zakwaterowane razem.
W pozostałych przypadkach najważniejsze aby dzieci wiedziały, że chcą być razem w pokoju i zgłosiły to po przyjeździe na obóz w momencie podziału na grupy i przydziału pokoi. Kierownik obozu wraz z wychowawcami robią wszystko aby koledzy, koleżanki, siostry i bracia byli razem w pokojach.
Dzieci, które nie jadą na obóz z rodzeństwem lub koleżanką/kolegą, zostaną zakwaterowane w pokoju ze swoimi rówieśnikami, najczęściej z dziećmi ze swojej grupy obozowej.
Priorytetem przy podziale na grupy i przydzielaniem pokojów jest dla Nas komfort psychiczny i emocjonalny dzieci.
W trakcie obozu dzieci mają telefony do swojej dyspozycji w godzinach 14:00 – 19:00. Poza tymi godzinami telefony są zdeponowane u wychowawcy. W tym przypadku kontakt telefoniczny rodzica w każdej sytuacji możliwy jest wychowawcą.
W przypadku obozów młodzieżowych, uczestnicy mają dostępne telefony całą dobę. Ograniczenia w dostępie do telefonów mogą być stosowane na wniosek kierownika obozu w związku z łamaniem regulaminu przez uczestników, jako dodatkowy środek wychowawczy.
W kryzysowych i ważnych dla Państwa sytuacjach zachęcamy do kontaktu z kierownikiem lub wychowawcą. Numery telefonów i dane wychowawców opiekujących się dziećmi, kierownika oraz koordynatora obozu zostaną wysłane do Państwa wiadomością sms na numer telefonu podany przez Państwa w momencie rezerwacji w dniu rozpoczęcia obozu. Każdy Opiekun jest do Państwa dyspozycji.
Pierwsze godziny – zakwaterowania i poznawania z uczestnikami są bardzo wymagające. Opiekunowie mają wtedy bardzo intensywny czas. Pomagają się rozpakować, integrują dzieci w pokojach, łagodzą smutki i pierwsze stresy związane z przyjazdem uczestników. Od tego momentu cała ich uwaga skupia się na Państwa Dzieciach. Warto wstrzymać się z mniej pilnymi telefonami do ciszy po kolacji. Proszę pamiętać, że Wychowawca dba przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort dzieci. Jeśli nie odbiera w danym momencie telefonu z pewnością oddzwoni. Dobrze w takim przypadku wysłać sms z prośbą o kontakt, wtedy taka informacja nikomu nie umknie, a z grupą 10 czy 13 dzieci jest co robić!
Można także zadzwonić na numer koordynatora obozu. Jeśli coś ważnego się stało, możesz zadzwonić o dowolnej porze, jeśli koordynator nie odbierze, oddzwoni najszybciej jak to możliwe. Jest na miejscu, pomorze w każdej sytuacji.
Prosimy poinformować dzieci o zasadach korzystania z telefonów komórkowych i innych gadżetów elektronicznych oraz zapoznać dzieci z regulaminem obozów.
Zależy nam też, abyście Państwo informowali nas (wychowawcę, kierownika lub przedstawiciela biura) o każdym problemie, z którym dziecko (starsze lub młodsze) nie może poradzić sobie samodzielnie. Jesteśmy do Państwa i dzieci dyspozycji. Jesteśmy po to, aby natychmiast reagować i pomóc!
Bagaże dzieci najmłodszych, a także wartościową odzież (kurtki, spodnie, bluzy, buty) oraz sprzęt narciarski lub snowboardowy prosimy podpisać imieniem i nazwiskiem. Ułatwia to namierzenie rzeczy zagubionych lub pozostawionych w ośrodku.
Jeśli zdecydują się Państwo na wpłatę kieszonkowego bardzo ważną kwestią dla Nas jest to, aby były to kwoty rozmienione. Jeśli Państwa dziecko otrzyma kieszonkowe w wysokości np. 100zł i dyspozycję dzienną 10zł, prosimy aby w kopercie znajdowało się 10 banknotów po 10zł. Wychowawca ma ograniczone możliwości rozmieniania pieniędzy. Prosimy o dopilnowanie organizacji w tej kwestii. Bardzo ułatwi nam to wydawanie określonych kwot z depozytu.
Prosimy Państwa o punktualne stawianie się na miejsca zbiórek zarówno podczas wyjazdu jak i powrotu dziecka obozu.
Drodzy Rodzice, wiemy, że jesteście stęsknieni, ciekawi przeżyć Waszego dziecka i czekacie na chwilę, w której będziecie mogli je uściskać. Pamiętajcie jednak, że jedynie do kilkorga z dzieci przybywających na każdym turnusie przyjeżdżają rodzice. Musimy dbać o uczucia każdego dziecka i bezpieczeństwo każdego z nich traktować jako priorytet.
Przyjazd do dziecka możliwy jest każdego dnia. Jednak z uwagi na organizację zajęć, plan dnia oraz w trosce o dobre samopoczucie innych dzieci odwiedziny odbywają się po wcześniejszym zawiadomieniu kierownika obozu, tylko i wyłącznie poza miejscem zakwaterowania i odbywania zajęć sportowo-rekreacyjnych i programowych. Każdy rodzic odwiedzający dziecko i przejmujący nad nim opiekę przekazuje kierownikowi wypełnioną KARTĘ ODWIEDZIN UCZESTNIKA dostępną tutaj.
Odebrać Dziecko po powrocie z obozu lub w trakcie jego trwania mogą wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, rodzic powinien powiadomić odpowiednio wcześniej biuro, kierownika obozu oraz przesłać na maila kontakt@activetime24.com podpisaną zgodę na odbiór Dziecka przez inną osobę (ze wskazaniem jej imienia, nazwiska i numeru dowodu tożsamości). Zgoda do pobrania dostępna jest tutaj. Dopiero mając taką zgodę i po weryfikacji przez opiekuna podróży, Dziecko będzie mogło zostać odebrane przez inną niż rodzice osobę.
Mamy nadzieję, że rozumieją Państwo nasze intencje, wynikające jedynie z chęci zapewnienia jak najlepszej opieki i bezpieczeństwa Państwa dzieci.
Transport własny
Uczestnicy dojeżdżający własnym transportem proszeni są o przyjazd do ośrodka w dniu rozpoczęcia imprezy pomiędzy godz. 16.00 a 17.00. Adres ośrodka znajduje się w umowie, na stronie internetowej przy każdym obozie w zakładce OŚRODEK oraz zostanie do Państwa wysłany wiadomością sms na ok 7 dni przed rozpoczęciem turnusu.
Wcześniej nie możemy przyjąć dzieci, ponieważ w trosce o zachowanie najwyższych standardów ośrodek musi zostać przygotowany na przyjęcie kolejnej grupy.
Transport zorganizowany – komunikaty transportowe
Na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem obozu na podany w momencie rezerwacji numer telefonu otrzymają Państwo wiadomość sms z dokładnym miejscem zbiórki oraz godziną odjazdu. Przypomnienie z tą informacją będziemy wysyłać do Państwa także na 3 dni, 2 dni i dzień przed odjazdem.
Informacja odnośnie godzin odjazdu i miejsca zbiórki na około 14 dni przed wyjazdem umieszczana jest także tutaj.
Na uczestników naszych imprez na zbiórkach czekamy do 15 minut. Wszystkich rodziców/opiekunów prosimy o punktualny przywóz/odbiór dzieci. Miejsca wysiadania naszych uczestników to często tylko przystanek w dalszej drodze – punktualny odbiór dzieci bardzo usprawni naszą pracę i pozwoli pozostałym uczestnikom dotrzeć do domu na czas.
Prosimy pamiętać o zabraniu wypełnionych kart kwalifikacyjnych na miejsca zbiórek i przekazanie ich wyznaczonemu wychowawcy. Brak karty kwalifikacyjnej uniemożliwia udział dziecka w obozie.
Bezpieczeństwo podczas transportu
Podczas podróży dziećmi zawsze opiekują się wychowawcy. Transport może odbywać się autokarami lub busami. Zawsze wybieramy najlepsze firmy transportowe oraz bezpieczne, dobrze wyposażone i ładne autokary lub busy. Znając realia i mając doświadczenie w tym względzie wiemy, że niestety czasem zdarzają się opóźnienia przez wzmożony ruch drogowy. Wówczas prosimy Państwa przede wszystkim o cierpliwość. Jeśli tylko dacie nam Państwo możliwość rozwiążemy każdy problem i bezpiecznie dowieziemy dzieci na miejsce. Firmy przewozowe, z którymi współpracujemy, zawsze legitymują się aktualnymi badaniami technicznymi pojazdów.
Dopuszczamy możliwość transportu samochodami osobowymi służbowymi ActiveTime24. Dotyczy to między innymi konieczności przetransportowania uczestnika do najbliższego ośrodka zdrowia podczas trwania obozu, ale może też mieć miejsce w innych nadzwyczajnych sytuacjach.
Ci najbardziej zaangażowani, wykazujący się wyjątkowymi umiejętnościami, osiągnięciami otrzymują nagrody specjalne 😊 Nagradzamy dobre zachowanie, czasem zmianę zachowania, zaangażowanie, inicjatywę czy pomysłowość. Doceniamy nie tylko doskonałe wyniki sportowe, ale także inne sukcesy: plastyczne, taneczne, teatralne, fotograficzne, przywódcze, koleżeńskie…
Każde dziecko z Naszych obozów wraca z przynajmniej jednym medalem, często z całym workiem medali 😊
Spożywania i posiadania alkoholu, palenia tytoniu i papierosów elektronicznych, zażywania lub posiadania środków odurzających, a także stosowania przemocy fizycznej i psychicznej! W takich przypadkach reagujemy ostro i natychmiastowo, łącznie z usunięciem z obozu!
Wymagamy także wysokiej kultury osobistej w stosunku do kierowników, instruktorów, wychowawców, pracowników kuchni, kelnerek, wszystkich osób zatrudnionych w ośrodku lub będących jego gośćmi oraz oczywiście w stosunku do kolegów i koleżanek!
Nasi podopieczni muszą bezwzględnie stosować się do poleceń kadry instruktorskiej oraz przestrzegać przepisów prawa na terenie kraju!
Kadra obozowa
Kierownik
Czuwa nad prawidłowym przebiegiem obozu. Odpowiada za organizację ogólnoobozowych przedsięwzięć, współpracę kadry, kontrolę realizacji programu, wywiązywanie się kadry obozowej ze swoich obowiązków, nadzór nad bezpieczeństwem wypoczynku, kontakt z rodzicami. Numer telefonu do kierownika otrzymają Państwo przed wyjazdem dziecka na obóz wiadomością sms na numer podany przez Państwa w arkuszu rezerwacyjnym.
Wychowawcy
Na obozie może być ich kilku lub nawet kilkunastu. Każdy ma pod opieką grupę maksymalnie 20 dzieci (tak mówią przepisy – na naszych obozach zwykle 1 wychowawca opiekuje się ok. 10 – 15 dzieci). Wychowawca sprawuje bezpośrednią opiekę nad przydzieloną mu grupą dzieci. Jest odpowiedzialny za realizację programu, organizowanie każdego dnia obozowego, prowadzenie dziennika zajęć, zapoznanie się z kartą kwalifikacyjną każdego uczestnika i szczególnymi potrzebami dzieci.
Opieka medyczna
Opieka medyczna na obozie może zostać zapewniona przez zatrudnienie lekarza, pielęgniarki lub ratownika medycznego albo przez współpracę z najbliższą placówką zdrowia. Jeżeli dziecko na stałe przyjmuje jakieś lekarstwa, rodzice powinni taką informację zawrzeć w karcie kwalifikacyjnej. Na obozie leki będą przechowywane w depozycie u wychowawcy i podawane zgodnie z wytycznymi. Podpisane leki wraz z rozpisanym dawkowaniem należy przekazać wyznaczonemu wychowawcy na zbiórce przed wyjazdem dzieci na obóz.
Instruktorzy, trenerzy, lektorzy
Niektóre programy obozów wymagają stałej lub czasowej obecności kadry specjalistycznej, np. lektor języka angielskiego, instruktor zajęć linowych, trener piłkarski, instruktor ASG, instruktor windsurfingu itd. Czasami ta rola pokrywa się z funkcją wychowawcy, ale nie zawsze. Jeżeli zatrudniamy specjalistów w danej dziedzinie, są to osoby wykwalifikowane i doświadczone w prowadzeniu zajęć dla dzieci.
Dzień na obozie
Zajęcia
Każdy dzień podzielony jest na 3 bloki zajęć: przedpołudniowy, popołudniowy i wieczorny. Rano i po południu najczęściej odbywają się zajęcia tematyczne, które dzieci wybierają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i pasjami. Wieczorem odbywają się zajęcia integracyjne, artystyczne, konkursy, zawody, dyskoteki. Pozwalają one na lepsze poznanie się wszystkich obozowiczów, prezentowanie talentów i umiejętności, naukę współdziałania w zespole oraz budowanie przyjaźni kolonijnych na całe życie.
Posiłki
Dbamy o to, żeby posiłki na obozach były urozmaicone i pełnowartościowe. Zapewniamy śniadanie, obiad, podczas którego wydawany jest także podwieczorek, oraz kolację. Wytrwale przekonujemy do jedzenia warzyw i owoców, ale do niczego nie zmuszamy. Pozwalamy na jedzenie lodów, słodkości, pizzy itp – w końcu to wakacje ☺, urlop dla waszych dzieci po ciężkim roku pracy w szkole.
Zasypianie
Cisza nocna to szczególna pora każdego dnia. Dzieci przeżywają pobyt na obozie, udział w zajęciach, nowe znajomości, oddalenie od rodziców. Aby uniknąć kłopotów z zaśnięciem, w przypadku najmłodszych dbamy o wyciszenie przed snem, czytamy na głos bajki lub utulamy do snu. W przypadku starszych pilnujemy, aby dzieci nie używały w tym czasie utrudniających zasypianie sprzętów elektronicznych.
Fotorelacja
Każdego dnia na naszej stronie facebookowej ActiveTime24 zamieszczamy relacje fotograficzne. Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco śledzić przebieg obozu i swoją pociechę.
Relacje społeczne
Bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka jest budowanie relacji z rówieśnikami. Od pierwszych chwil na obozie dbamy o integrację uczestników, żeby stworzyć podstawy do dobrej współpracy. Dzieci uczą się zawierania znajomości, wzajemnego szacunku, spędzania razem czasu, konieczności dostosowania się do obozowych reguł. My dbamy o to, żeby wszystkie te procesy przebiegały w przyjaznej atmosferze i z zachowaniem indywidualnego podejścia do każdego dziecka.
Organizacja życia
Doskonale wiemy, że małe dzieci nie zawsze radzą sobie z rzeczami oczywistymi dla dorosłych, jak np. pamiętanie o umyciu zębów, prawidłowe spakowanie plecaka na wycieczkę czy ubranie się stosownie do pogody. Obóz jest doskonałą okazją do nauczenia się również takich rzeczy. Nie obiecujemy, że Państwa dziecko wróci całkowicie samodzielne, ale na pewno dopilnujemy, aby na obozie zawsze było pod opieką odpowiedzialnych i sprawdzonych wychowawców.
Trudne momenty
Każdemu dziecku może zdarzyć się zatęsknić za domem lub po prostu mieć gorszy dzień. Umiemy radzić sobie z takimi sytuacjami i dbać o to, aby pomimo trudnych chwil dziecko nadal czerpało radość z bycia na obozie, a do domu wróciło z bagażem dobrych wspomnień.
Autorski program obozu
Aby zainteresować dzieci wyjazdem, warto zadbać o dopasowanie tematyki do zainteresowań dziecka. Programy naszych obozów są bardzo bogate, dzięki temu dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, a my możemy zadbać o rozwój ich zainteresowań, wyobraźni i pasji.
Decyzja o wyjeździe powinna podjęta wspólnie, przez dziecko i rodziców. Warto przyjrzeć się ofercie obozów i wybrać taki, który najbardziej odpowiada zainteresowaniom dziecka. Jeżeli jest to pierwszy wyjazd, dobrym wyborem jest lokalizacja niezbyt odległa od miejsca zamieszkania.
Obóz jest niewątpliwie lekcją samodzielności dla dziecka. Uczy się życia w społeczności i odkrywa radość ze spędzania czasu z rówieśnikami. Jest to też świetna okazja do poznawania świata, dlatego warto dobrać obóz dostosowany do zainteresowań dziecka.
Całą ofertę ActiveTime24 znajdą Państwo tutaj.
Przed wyjazdem na obóz czy kolonie musisz dobrze przygotować swoje dziecko, nie tylko zaopatrując je w odpowiedni ekwipunek, ale i wyjaśniając mu wszystkie zasady, których przestrzeganie zapewni mu bezpieczeństwo. Zanim wyślesz swoje dziecko na letni wypoczynek powinnaś ostrzec je przed niebezpieczeństwami. Oto najważniejsze z nich:
Nie wychodź bez wiedzy
Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu bez wiedzy i zgody wychowawcy wychodzić poza teren ośrodka. Nie może np. wyskoczyć po picie, nawet gdy sklep znajduje się naprzeciwko. Większość wypadków wynika z pośpiechu, a malec, który nie chce być zauważony, śpieszy się i jest nieuważny.
Nie igraj z wodą
Jeżeli kolonie są nad wodą, musisz nauczyć malca bezpiecznego zachowania w wodzie. Na obozach jest ratownik i to trochę uspokaja, ale nie zwalnia z czujności. A więc wyjaśnij dziecku, że woda to nie tylko miejsce wspaniałego wypoczynku, ale i groźny żywioł. Topią się również doskonali pływacy! Dziecku absolutnie nie wolno samemu wchodzić do wody, powinien bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika i opiekuna. Niech unika kąpieli także wówczas, gdy cokolwiek mu dolega, boli go głowa lub brzuszek, albo czuje się słabo.
Na słońce idź z ochroną
Opalona skóra stała się świadectwem dobrych wakacji, ale na szczęście dzieci jeszcze o tym nie wiedzą i same ze słońca uciekają. Niemniej powiedz malcowi (zwłaszcza, jeśli ma jasną karnację), że powinien zawsze nosić czapeczkę (jeśli nie chce, zaproponuj piracką chustę). I niech pamięta o smarowaniu kremem z filtrem (nie licz, że zrobi to sam z siebie).
Uważaj na komary, kleszcze i barszcz Sosnowskiego
Pokaż dziecku, jak wygląda kleszcz (poszukajcie np. w encyklopedii lub internecie) i powiedz, że nie owinno go samo wyrywać! Niech natomiast szybko pokaże go opiekunowi, on będzie wiedział, co zrobić. Wypoczynek skutecznie mogą zepsuć komary i meszki. Od ich ukąszeń nie umiera się, ale jeśli twoje dziecko jest alergikiem, powinien chronić się szczególnie (daj mu więcej preparatów odstraszających, raczej w sprayu, kremu zapewne nie będzie używał). Powiedz też dziecku, że groźne mogą być niektóre rośliny. Jedną z bardziej niebezpiecznych jest barszcz Sosnowskiego – może bardzo boleśnie poparzyć! Dlatego powinno się trzymać od niego z daleka. Ostrzeż również malucha przed fałszywymi jagodami i trującymi grzybami. Niech pod żadnym pozorem nie próbuje ich jeść.
Ostrożnie z lodami!
Zatrucia pokarmowe zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, ale zdarzają się. Nie ustrzeżesz dziecka przed zjedzeniem loda czy podejrzanej kiełbaski z grilla, ale powiedz mu, że gdyby bolał go brzuszek lub chciało mu się wymiotować, powinien natychmiast powiedzieć o tym wychowawcy. Takie rzeczy się zdarzają i wstyd nie jest na miejscu. Tylko opiekun może podać leki lub wezwie lekarza.
Nie prowokuj złodzieja
Chwalenie się dobrami jest bardzo ludzkie, ale też bardzo niebezpieczne. Małe dzieci często nie potrafią poradzić sobie z zazdrością i po kryjomu zabierają cudzą rzecz. Gorzej, jeśli kradzież staje się sposobem na życie. Dlatego powiedz dziecku, żeby nie nosiło ze sobą wszystkich pieniędzy (część niech odda wychowawcy) i nie zostawiał portfela byle gdzie. Nie dawaj też mu drogiego sprzętu (np. kamery), bo będzie miało z nim więcej kłopotu niż pożytku. I jeszcze jedno, zanim kogoś oskarży o kradzież, musi mieć absolutną pewność, że to ta osoba przywłaszczyła sobie cudzą rzecz.
Uważaj na obcych
Podczas wycieczek zawsze jest jakiś czas wolny. Dzieci nie powinny oddalać się wówczas zbytnio od wychowawcy, ale różnie to bywa. Dlatego ostrzeż dziecko przed przygodnymi znajomymi. Jeśli ktoś je zaczepia, niech nie wdaje się w rozmowy, czasem lepiej udać, że się nie słyszy. Niech nie opowiada nowo poznanym osobom o kłopotach w domu ani nowym samochodzie ojca. Gdy ktoś prosi dziecko o jakąkolwiek pomoc, mały powinien pobiec po opiekuna, a nie rzucać się do niesienia pomocy.
Nie!
Naucz dziecko odmawiać. Zwłaszcza, gdy ktoś proponuje mu alkohol czy narkotyki. Powiedz mu, że nie ma bezpiecznych narkotyków, a alkohol wzmaga agresję, czyniąc jednocześnie z nietrzeźwego łatwą ofiarę przestępstwa.
Wpisz i zakoduj dziecku te numery:
- 112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
- 997 – telefon alarmowy policji
- 998 – telefon alarmowy straży pożarnej
- 999 – telefon alarmowy pogotowia ratunkowego
- 0 601 100 100 – telefon alarmowy nad wodą
- 0 601 100 300 – telefon alarmowy w górach
Każde dziecko otrzymuje, także wakacyjną opaskę sylikonową na której znajduje się alarmowy numer telefonu do kierownika obozu.
Bezpieczeństwo podczas zajęć
Przed każdymi zajęciami dzieci zapoznawane są z regulaminami zajęć. Wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie i szanowanie poznanych zasad oraz że każda zabawa, nawet najbardziej zwariowana musi być bezpieczna. Zawsze wszystkie zajęcia odbywają się w obecności instruktora!
Bezpieczeństwo na terenie ośrodków
Każdy z ośrodków w których realizujemy obozy charakteryzuje się bardzo dobrym standardem oraz legitymuje się niezbędnymi protokołami dopuszczającymi do użytkowania. Z większością hoteli współpracujemy już wiele lat.
Opieka wychowawcza i medyczna
Nie martwcie się Drodzy Rodzice o Wasze kilkuletnie pociechy! Naszym instruktorom i wychowawcom żadne problemy dzieci nie są obce. Dbamy też o zdrowie i dobre samopoczucie naszych ulubieńców. Żaden niepokojący sygnał nie jest przez nas lekceważony. O zdrowie dzieci troszczyć się będą pielęgniarki lub ratownicy medyczni.
Wychowawca jak rodzic
To czy wakacyjna eskapada będzie udana zależy nie tylko od intensywności zabaw, ale także od relacji z rówieśnikami. Zrobimy wszystko, aby te dni były wyjątkowo udane, a rozłąka z rodzicami jak najmniej bolesna. Na czas wyjazdu opiekę nad dzieckiem przejmie wychowawca. Powinnaś mu o tym wyraźnie powiedzieć. Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli będzie potrzebowało pomocy, rady lub wsparcia, zawsze może liczyć na opiekuna. I gdy w domu biegnie po pomoc do ciebie, na kolonii musi pobiec do wychowawcy. Także wtedy, gdy źle się czuje, coś zgubiło, albo widzi, że komuś dzieje się krzywda lub pokłóciło się z kumplem czy koleżanką. Gdyby jednak się zdarzyło, że pociecha dzwoni do państwa, to proszę się nie martwić, spróbować wypytać, o co tak naprawdę chodzi (często jest to po prostu tęsknota, czasem najzwyklejsze w świecie zmęczenie, a czasem kłótnia z koleżanką), a później bezzwłocznie skontaktować się z kierownikiem lub wychowawcą – nieraz krótka rozmowa i kilka chwil więcej poświęconych dziecku zdziałały cuda!
Opieka nad starszakami
Dbamy o dobre samopoczucie i przyjacielskie kontakty między uczestnikami, integrację, nawiązywanie nowych, wartościowych przyjaźni. Rozwiązujemy problemy wieku „trudnego”, tak, aby każda buzia wróciła uśmiechnięta i zachwycona :-). Często młodzi ludzie bywają jeszcze bardziej skryci i zamknięci niż nieśmiałe maluchy, stąd jak zwykle prosimy państwa o kontakt z kierownikiem obozu lub wychowawcą, jeśli tylko otrzymacie jakiekolwiek niepokojące sygnały od swojej pociechy.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Każdy uczestnik jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW, na sumę 12 tys. Zł. Tym z Państwa, którzy chcieliby skorzystać z wyższego ubezpieczenia zalecamy zawieranie polis indywidualnych, z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.
WSZYSTKIE NASZE IMPREZY ZGŁASZANE SĄ W KURATORIUM OŚWIATY.
Zanim dziecko wyjedzie, warto zarysować mu specyfikę życia obozowego. Wyjaśnić, kim jest wychowawca, co się robi na obozie, jak wygląda dzień, jak długo trwa wyjazd. Dobrze jest, aby dziecko jechało na obóz z wiedzą, że jest to wyjazd tylko na kilka dni i z pozytywnym wyobrażeniem takiego pobytu. Jeżeli ma jakieś pytania lub wątpliwości, proszę ich wysłuchać i postarać się rozwiać. Pracownicy naszego biura również chętnie udzielą Państwu odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.
Ważne jest, aby uświadomić dziecku, że na obozie wychowawca będzie niejako zastępował rodzica. To oznacza, że dziecko może przyjść do wychowawcy z każdym swoim problemem: od bólu brzucha po pomoc w zawiązaniu bucika.
Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na kolonie spędza sen z powiek nie jednemu rodzicowi. Podstawowe pytanie to “czy moje dziecko jest już gotowe, aby spędzić część wakacji w grupie rówieśników bez mojego nadzoru?”.
Oswoić temat
Przede wszystkim rodzic powinien przedstawić dziecku temat samodzielnego wyjazdu odpowiednio wcześniej, najlepiej już w marcu-kwietniu. Następnie obserwować reakcje dziecka, rozmawiać… ale unikać wyrażania przy dziecku swoich własnych wątpliwości, aby nie przekazać malcowi postawy lękowej. Dziecko powinno widzieć rodzica, który z jednej strony jest pewny, że kolonia to fajna przygoda, a z drugiej strony uszanuje ewentualną odmowę wyjazdu. Niektóre dzieci są gotowe do wyjazdu w wieku 6 lat, a inne dopiero jako 10-latki. Zależy to od osobowości dziecka, temperamentu i jego doświadczenia życiowego. Malec, który aktywnie uczestniczy w różnych zajęciach w ciągu roku szkolnego, uprawia sport i jest towarzyski, prędzej wykaże się dojrzałością niż nieśmiały jedynak. Jeśli dziecko na pierwszą propozycję wyjazdu kategorycznie powie “nie”, nie rezygnujmy łatwo z tematu. Pamiętajmy, że młody obywatel nie ma żadnej wiedzy o życiu kolonijnym, po prostu nie wie co go czeka, nie potrafi sobie tego wyobrazić skoro nigdy nie był na obozie. Dlatego podstawowa zasada to dostarczyć dziecku jak najwięcej konkretnych informacji odnośnie życia kolonisty, opisać dzień, powiedzieć, że będą wycieczki (i jakie, z konkretami!), zabawy, że nikt nie zmusza do jedzenia itd. Na naszej stronie internetowej są galerie zdjęć z poprzednich wyjazdów – warto usiąść z dzieckiem przed ekranem i pokazać mu roześmianych rówieśników, nierzadko można tez obejrzeć zdjęcia pokoi, gdzie dzieci będą nocować. Im więcej dziecko zobaczy i oswoi wcześniej, tym większe prawdopodobieństwo, że po kilku tygodniach namysłu i zadaniu tysiąca pytań – jednak zdecyduje się wyjechać. Jeśli mimo wszystko kategorycznie odmawia – uszanujmy jego decyzję i przejdźmy nad nią do porządku dziennego, wracając do tematu za rok. Nie unikajmy tematu tęsknoty, nie oszukujmy dziecka, że “zobaczysz, zaczniecie się bawić to nawet nie poczujesz, że jesteś bez rodziców”. To nieprawda – każde dziecko tęskni i jest to normalne. Nie warto też przesadzać w drugą stronę i mówić, że “jeśli będziesz tęsknił, zabierzemy cię z powrotem”. Trzeba malcowi ukazywać uczucie tęsknoty jako coś naturalnego i raczej wyzwanie do pokonania, trudność, w której wspólnie z wychowawcą będziecie go wspierać i której nie trzeba się wstydzić. Uprzedźmy dziecko, że najtrudniej jest pierwsze 3 dni, a później coraz łatwiej.
Zaciekawić przygodą
Aby wyjazd był udany warto sporo czasu poświęcić na wybór tematu kolonii. Obecnie każdy wyjazd dziecięcy ma określony program – są kolonie sportowe, przygodowe, językowe, taneczne, kulinarne, lego, piłkarskie tylko dla chłopców, muzyczne, artystyczne – każdy znajdzie coś zgodnego z zainteresowaniami dziecka. Pamiętajmy jednak, że to ma być odpoczynek dla naszej pociechy, a nie spełnianie niespełnionych marzeń rodzica np. zdobywanie uprawnień ratownika przez malca bojącego się wody! Temat kolonii wybierajmy z rozwagą, pierwszy wyjazd ma być przygodą i nauką samodzielności, niekoniecznie szlifowaniem języka obcego i morderczym zdobywaniem szczytów na obozie wędrownym.
Uczyć samodzielności
Przygotowując dziecko do wyjazdu, uczmy go samodzielności. Oczywiście umiejętność samodzielnego wkładania wszystkich części garderoby jest nieodzowna – w dzisiejszych czasach często widuje się 7-latki ubierane przez matki i babcie w szatniach szkolnych! Dziecko powinno także być dość śmiałe, aby potrafić z każdym problemem udać się do wychowawcy. Przyda się podstawowa wiedza w zakresie higieny – że pod prysznic tylko w klapkach, że nie pożyczamy swoich przyborów toaletowych innym i codziennie zmieniamy bieliznę. Oczywiście nie miejmy złudzeń, że wszystko przebiegnie bezproblemowo, ale błędy są od tego, aby się na nich uczyć. Na koloniach dziecko uczy się wielu fajnych i potrzebnych rzeczy:
- Po pierwsze – samodzielności. Musi przecież sam decydować w co się ubrać, co wziąć na wycieczkę, czy kupić loda, czy raczej gumę do żucia. Po takiej lekcji nie poznasz swego dzidziusia!
- Po drugie – uczy się żyć w grupie i co ważniejsze, nie jest to rodzina. Poznaje zasady współżycia, uczy się rozwiązywać konflikty, nawiązuje nowe przyjaźnie, często zdobywa… wrogów. Nagle spostrzega, że świat nie kręci się wokół niego! Dla wielu dzieci to właśnie bywa najtrudniejsze, ale dzięki wyjazdowi twój “Karolek staje się Karolem”.
- Po trzecie – kolonie są organizowane w wielu ciekawych miejscach (morze, góry). Dziecko może poznać nowe miejsca, czegoś się przy okazji nauczy, coś fajnego przeżyje. Może to będą nocne podchody, wyprawa statkiem pirackim czy czekanie na białą damę o północy w ruinach zamku. Ty sama nie zapewnisz mu tylu atrakcji!
- Po czwarte – dziecko pozna nowe emocje, nie zawsze miłe, jak tęsknota, smutek, żal. Zobaczy jak inni sobie z nimi radzą i też je pokona!
- I wreszcie po piąte – spędzi czas na powietrzu, a nie przed komputerem.
Zrób to koniecznie
Czy twoje dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?
Niektóre dzieci mogą jechać na kolonie już w wieku 6 lat, dla innych to zbyt wcześnie. Odpowiedz na pytania, a dowiesz się, czy twoje dziecko może wyruszyć na samodzielną wyprawę.
- Czy dziecko nie boi się i nie wstydzi powiedzieć, że jest głodne lub chce mu się pić?
- Czy na nieprzewidziane sytuacje reaguje spokojem?
- Czy potrafi powiedzieć, co je boli?
- Czy potrafi ubrać się stosowanie do pogody?
- Czy potrafi zostawić nieco pieniędzy na później?
- Czy zna dokładny adres zamieszkania, wie czym ty się zajmujesz?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałaś TAK, możesz spokojnie wysłać go na samodzielny wyjazd. Jeśli większość odpowiedzi jest negatywna, pomyśl lepiej o wyjeździe z opiekunką.
Jeżeli mimo pozytywnego wyniku testu, nadal się obawiasz, dla własnego spokoju powinnaś na taki wyjazd namówić rodziców kolegi syna. Razem zawsze łatwiej! Ale zapomnij o wspólnym wyjeździe rodzeństwa! Starsze będzie miało do ciebie słuszne pretensje, że ma być niańką (trochę ci przecież o to chodzi), a młodsze nie nauczy się w ten sposób samodzielności. Pamiętajcie drodzy rodzice, że na naszej stronie facebookowej ActiveTime24 zamieszczamy codziennie relacje fotograficzne z naszych obozów. Szukajcie uśmiechniętej buzi waszego dziecka!
Pierwszy samodzielny wyjazd na kolonie bywa stresujący. Nie tylko dla dziecka, ale czasem dla rodziców też, gdy otrzymują telefony od chlipiącego malca, który błaga “przyjedźcie po mnie”. Jak reagować w takiej sytuacji?
Przede wszystkim, gdy nie jesteśmy pewni dojrzałości naszego dziecka do samodzielnego wyjazdu, nie wysyłajmy go na pierwsze kolonie na drugi koniec Polski. Po drugie nie przedłużajmy pożegnania przed wyjazdem, a nawet jeśli dziecko zrobi się markotne, pożegnajmy je z uśmiechem na ustach, przekazując mu w ten sposób, że jesteśmy pewni, że wszystko będzie ok. Dobrze też wiedzieć, że najtrudniejsze na koloniach są pierwsze 3 dni. Przez ten czas obóz dopiero się “rozkręca”, dzieci są niezintegrowane i przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Także wychowawcy dopiero poznają swoich podopiecznych. Tak więc raczej nie powinno się ingerować w pobyt dziecka w ciągu pierwszych 3 dni, a nawet warto umówić się z dzieckiem, że owszem będziecie dzwonić, ale trzy dni “musi” wytrzymać. Jeśli dzwonicie to nie róbcie tego późnym popołudniem ani wieczorem, gdyż wtedy jest największy spadek formy psychicznej i dochodzi do głosu tęsknota. Najlepsza pora na rozmowy to czas przed śniadaniem lub tuż po nim. I najważniejsze – nie każcie dziecku wypierać się tego, że tęskni. Tęsknota to jedno z normalnych uczuć, gdy dziecko tęskni to nie dzieje mu się krzywda, nie oznacza też, że macie w domu mazgaja i niezdarę życiowego. Ukazujcie dziecku, że jest to normalne zjawisko, z którym pomożecie mu się zmierzyć wspólnie z wychowawcą.
Zdarza się jednak, że rodzice otrzymują od dziecka serię niepokojących telefonów, w których malec błaga, aby go zabrać do domu. W takiej sytuacji trzeba działać rozważnie. Przede wszystkim trzeba spróbować dowiedzieć się czy to tylko stres czy już trauma. Stres będzie się przejawiał w płaczliwym nastroju dziecka zwłaszcza w czasie rozmowy z rodzicami, częstym dzwonieniem i narzekaniem. Trauma będzie wtedy, gdy dziecko płacze prawie cały dzień, nie może spać, nie chce jeść, nie nawiązało żadnych znajomości na koloniach i nie chce uczestniczyć w zajęciach grupowych. O to wszystko możemy “podstępnie” wypytać malca – jeśli łatwo odwrócić jego uwagę od skarg i narzekań, jeśli zapytane wprost “a jak ma na imię twój najlepszy kolega” opowie co fajnego wczoraj z nim robił – być może nie jest tak źle, jak dziecko przedstawia. Konieczna jest jednak rozmowa z wychowawcą. Jeśli wychowawca sam z siebie potrafi powiedzieć o dziecku więcej niż zdawkowe “wszystko w porządku”, jeśli wyczujemy, że troskliwie obserwuje dzieci – sytuacja nie jest najgorsza. Jeśli jednak wychowawca “nie zauważa” stresu dziecka albo potwierdza, że nasza pociecha przeżywa traumę – należy pojechać na miejsce odbywania się obozu i osobiście sprawdzić sytuację. Gdy zauważymy, że malec nie przyjął się na obozie, że faktycznie nie uzyskał jeszcze samodzielności, zabierzmy dziecko do domu.
Problem
Sam powrót nie kończy sprawy. Konieczna jest rozmowa. Ale nie od razu, daj małemu ochłonąć. Powiedz mu, że nie masz do niego pretensji, że różnie w życiu bywa i nie wszystko zawsze się udaje. Gdy już wysłuchasz co dziecko ma do powiedzenia, zastanów się co dalej. Jeżeli dziecko nie potrafiło normalnie funkcjonować z dala od mamy, trzeba mu koniecznie pomóc, ośmielić. Może warto zapisać dziecko na jakieś grupowe zajęcia, czy półkolonię? A na pewno trzeba powoli, lecz konsekwentnie, przecinać pępowinę.
Pamiętajcie drodzy rodzice, że na naszej stronie facebookowej zamieszczamy codziennie relacje fotograficzne z naszych obozów. Szukajcie uśmiechniętej buzi waszego dziecka!
Każdego dnia na naszej stronie facebookowej ActiveTime24 zamieszczamy relacje fotograficzne. Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco śledzić przebieg obozu i swoją pociechę.
Zachęcamy państwa do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży.
To ubezpieczenie jest idealne przy wyjazdach planowanych z dużym wyprzedzeniem. Stanowi ono niewielki koszt, a zapewni Państwu zwrot 100% kosztów w przypadku rezygnacji z podróży spowodowanej np. chorobą czy kontuzja dziecka.
Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji z podróży znajdują się tutaj.
Jeżeli będą Państwo chcieli wykupić takie ubezpieczenie przy wypełnianiu arkusza rezerwacyjnego istnieje możliwość zaznaczenia takiej opcji.